Diéty alebo cestovné náhrady a hypotéka

Čo sú diéty alebo cestovné náhrady?

Diéty alebo cestovné náhrady sú peňažnou kompenzáciou, na ktorú má nárok zamestnanec v prípade, ak je vyslaný na pracovnú cestu. Zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patrí v zmysle zákona o cestovných náhradách náhrada preukázaných cestovných výdavkov, náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie, stravné, náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov a náhrada preukázaných cestovných výdavkov za cesty na návštevu jeho rodiny do miesta pobytu. Výška diét alebo cestovných náhrad závisí od dĺžky pracovnej cesty, destinácie a spôsobu zabezpečenia stravy zamestnávateľom. 

Akceptujú banky pri hypotéke diéty alebo cestovné náhrady?

ÁNO. Z pohľadu posudzovania príjmu zamestnanca za účelom poskytnutia hypotekárneho úveru sú diéty bankami akceptovateľný príjem. Každá banka má vlastnú metodiku pre posudzovanie príjmov z diét a ich maximálnej akceptovateľnej výšky. Vo všeobecnosti platí, že diéty je možné započítať do príjmu, z ktorého vám banka vypočíta maximálnu výšku hypotéky za predpokladu, že sú diéty preukázateľným príjmom. To znamená, že diéty by mali byť súčasťou výplatnej pásky a zasielané na bankový účet žiadateľa o hypotéku. Pri žiadosti o hypotéku diéty dokladujeme potvrdením o príjme, výplatnými páskami alebo výpismi z účtu žiadateľa.

Akceptovateľná výška diét podľa jednotlivých bánk

* HP = hlavný príjem
 
Ako pripočítať k hlavnémú príjmu diéty?
Maximálna akceptovateľná výška diét sa pre účely hypotéky počíta mesačným priemerom vyplatených diét za určitý počet mesiacov (viď. tabuľka vyššie). Ak banka akceptuje iba určité percento z vyplatených diét, je potrebné výsledok upraviť na príslušné percentá. Ak banka akceptuje iba stanovenú maximálnu výšku diét je potrebné pri výpočte použiť maximálnu sumu v prípade ak priemer diét túto maximálnu sumu prevyšuje. Napríklad, ak je priemer vašich diét za posledných 6 mesiacov 1200 €, pričom banka akceptuje 50% no maximálne 500 €, akceptuje vám iba 500 € napriek tomu že 50% priemeru vašich diét je 600 EUR. Ak banka akceptuje iba 50% z vyplatených diét a vaše diéty boli 600 €, akceptuje vám iba 300 €.
Akú vysokú hypotéku dostanete si viete vypočítať v našej hypotekárnej kalkulačke. Nezabudnite si k čistému príjmu pripočítať výšku diét podľa pravidiel v tomto článku. Pre presný výpočet ma kontaktujte.

Autor

Michal Čižmárik

Som finančný sprostredkovateľ, finančný poradca a spoluzakladateľ online investičného poradcu OPTIVISTA. Pomôžem vám pri výbere vhodného finančného produktu a jeho optimálnym nastavením. Venujem sa investíciam, hypotékam, poisteniu a dôchodkovým pilierom. Moje licencie nájdete pod číslom 248 361 a 242 501 a ich platnosť si môžete overiť v registri finančných agentov, ktorý vedie NBS.

Rozšírte si vaše vedomosti

Podobné články

Predraženosť investovania do ETF fondov dosahuje na Slovensku stovky percent. Ak nechcete mať na dôchodku o 20 alebo 30 % menej, čítajte pozorne ďalej.
Investovanie je plné vzrušenia a úspechov, ale aj sklamaní a neustáleho učenia. Centrom tohto procesu sú tri základné faktory - výnos, riziko a likvidita, známe aj ako investičný trojuholník.