Spoločensky zodpovedné investovanie II

Ohodnoťte tento príspevok

Kritéria výberu spoločensky zodpovedných podnikov

Spoločensky zodpovedné podniky kladú dôraz na ľudské práva, pracovné prostredie, minimalizovanie dopadu na životné prostredie a odstraňovanie korupcie. S&P Dow Jones Indices a RobecoSAM vytvárajú indexy spoločensky zodpovedných podnikov (napr. DJSI World, DJSI Europe, DJSI Emerging Markets). Spoločensky zodpovedné investovanie je prístup k investovaniu, ktorý do rozhodovacieho procesu výberu aktív zahŕňa podniky, ktoré spĺňajú ESG kritéria. ESG je skratka pre environmentálne, spoločenské a riadiace kritéria (Environmental, Social and Governance). Spoločnosť MSCI vyvinula metodiku, ktorá analyzuje činnosť podnikov na základe ich prístupu k 37 kľúčovým problémom spojených so spoločensky zodpovedným investovaním. Tieto spoločnosti následne hodnotí na škále od najhorších (rating CCC) po najlepšie (rating AAA). Do procesu hodnotenia vstupuje tiež pravdepodobnosť dlhodobej tvorby hodnôt pre investorov. Podielové fondy a ETF fondy, ktoré spĺňajú tieto kritéria uvádzajú vo svojom štatúte alebo predajnom prospekte základné ESG ukazovatele.

Na obrázku vidíme základné ESG ukazovatele vybraného ETF fondu. Na základe týchto ukazovateľov vidíme, že fond má 0% podiel v spoločnostiach, ktoré sa venujú výrobe zbraní a munície, nukleárnych, biologických a chemických zbraní a výrobe tabaku. Ďalej vidíme koľko % spoločností v portfóliu fondu spĺňa ESG kritéria a akú uhlíkovu stopu zanechávajú spoločnosti obsiahnuté vo fonde.

Na aké problémy sa zameriavajú ESG kritéria?

Environmentálne problémy (Environmental) – globálne otepľovanie, uhlíková stopa, znečistenie vzduchu a vody, biodiverzita, odlesňovanie, spotreba energie, manažment odpadu, nedostatok pitnej vody a pod. 

Spoločenské problémy (Social) – spokojnosť zákazníka, ochrana dát a súkromia, angažovanosť zamestnancov, štandardy práce, ľudské práva a pod. 

Riadiace problémy (Governance) – zloženie rozhodovacích a dozorných rád, spolupráca pri audite, podplácanie a korupcia, zlaté padáky a kompenzácie pre riadiacich pracovníkov, lobing a pod.

Prístupy k spoločensky zodpovednému investovaniu
Metóda vylúčenia (Exclusion Method) – je metódou tvorby portfólia, ktorej základom je vylúčenie akcií spoločností, ktoré pôsobia v odvetviach, ktorých dopad na životné prostredie a spoločnosť je preukázateľne negatívny alebo morálne otázny. Investor tak pri výbere aktív do svojho portfólia vynechá akcie spoločností, ktoré venujú podstatnú časť svojej činnosti napríklad výrobe tabaku, výrobe zbraní a munície, vývoju a výrobe nukleárnych a biologických zbraní, výrobe fosílnych palív, testovaniu na zvieratách, genetickej modifikácii plodín a pod.
Investovanie s pozítívnym dopadom (Impact Investing) – princip založený na podpore spoločností, ktoré priamo riešia problémy spomenuté v tomto článku. Investor tak pri výbere aktív do svojho portfólia cielene vyberá akcie spoločností, ktoré venujú podstatnú časť svojej činnosti napríklad vývoju nových systémov na likvidáciu odpadu, zalesňovaniu, vývoju nových liečiv, zlepšovaniu zdravotnej starostlivosti, podpore a zlepšovaniu vzdelávania a pod.
Udržateľné investovanie (Sustainable Investing) – prístup, ktorý sa zameriava na dlhodobú udržateľnosť a výber akcií spoločností, ktoré sa správajú spoločensky zodpovedne a zároveň prinášajú dlhodobú tvorbu hodnôt. Investor sa tak nemusí rozhodovať medzi zaujimavým výnosom a etickosťou spoločností do ktorých investuje. Oba princípy idú ruka v ruke. Na zjednodušenie výberu akcií spoločností  slúži investorom práve rating spoločností a dôkladné štúdium základných ESG ukazovateľov.
 
Ak teda chceme investovať do fondov spoločensky zodpovedne, mali by sme svoju pozornosť upriamiť na štúdium ESG ukazovateľov. Tieto ukazovatele nájdeme v štatúte alebo v predajnom prospekte fondu.

Autor

Mgr. Michal Čižmárik

Som finančný sprostredkovateľ, finančný poradca a spoluzakladateľ online investičného poradcu OPTIVISTA. Pomôžem vám pri výbere vhodného finančného produktu a jeho optimálnym nastavením. Venujem sa investíciam, hypotékam, poisteniu a dôchodkovým pilierom. Moje licencie nájdete pod číslom 248 361 a 242 501 a ich platnosť si môžete overiť v registri finančných agentov, ktorý vedie NBS.

Prihláste sa na odber nášho newslettra

Rozšírte si vaše vedomosti

Podobné články

Akcie sú jedným z hlavných typov aktív, ktoré používame pri tvorbe investičného portfólia. Aktívum je majetok, od ktorého očakávame, že jeho hodnota v čase porastie alebo nám vygeneruje príjem. Mal by každý človek vlastniť aspoň nejaké akcie? Jednoznačne áno. Je to kvôli tomu, že nie je rozumné vlastniť napríklad iba nehnuteľnosti alebo mať všetky peniaze iba v hotovosti. Koľko akcií by ste mali nakupovať závisí od aktív, ktoré už vlastníte, aká je vaša tolerancia rizika, aký je váš investičný horizont a ciele. V závislosti od toho by mala mať akciová zložka dominantné alebo minimálne rovnako veľké zastúpenie v portfóliu ako iné aktíva.
Po narodení dieťaťa si rodičia kladú otázku ako svoje dieťa finančne zabezpečiť a pripraviť ho na úspešný štart do dospelého života. Detské poistky a sporenia pre deti sú produkty, ktoré mamičkám predávajú už v pôrodnici. Ich nastavenie je často rovnako nevhodné ako spôsob ich predaja. Pred samotným nastavením detského poistenia je nevyhnutné preskúmať finančnú situáciu rodičov, príjmy, výdavky, aktíva, pasíva a zodpovedať si otázky, na základe ktorých zistíme, či poistenie pre dieťa skutočne potrebujeme a v akom rozsahu.
Po prečítaní tohto článku budete vedieť ako zabezpečiť seba a svoju rodinu v krátkodobom horizonte. Aplikovaním postupov opísaných v tomto článku postavíte pevné základy pre vaše finančné zdravie a ochránite vaše dlhodobé finančné ciele. Tento článok je povinné čítanie pre každého, kto nie je ako sa vraví za vodou, pretože výpadok príjmu v krátkodobom horizonte môže ohroziť dlhodobé finančné plány bez ohľadu na to, koľko mesačne zarábate a do čoho investujete.