Spoločensky zodpovedné investovanie I

Korporátna udržateľnosť

Termínom korporátna udržateľnosť označujeme prístup podnikov, ktorý je súlade s desiatimi princípmi UN Global Compact. UN Global Compact je iniciatíva Organizácie Spojených národov zameraná na uplatňovanie spoločensky zodpovedných postupov podnikov. Spoločensky zodpovedné podniky sa rozhodli vykonávať svoju činnosť prístupom korporátnej udržateľnosti a prijali do svojho kódexu princípy, ktoré dávajú dôraz na dodržiavanie ľudských práv, vytváranie zdravého pracovného prostredia, minimalizovanie dopadu na životné prostredie a planétu a aktívne odstraňovanie korupčnej činnosti.

Spoločensky zodpovedné podniky uplatňujú tieto príncipy bez ohľadu na to, kde vykonávajú svoju činnosť. Či už je to v ich domovskej krajine alebo  kdekoľvek vo svete. Zavedením desiatich princípov UN Global Compact sa podniky nezameriavajú iba na svoj zisk a zisk akcionárov, ale dodržiavajú aj zodpovednosť k ľudom a planéte a ich činnosť je vykonávaná s dôrazom na dlhodobú udržateľnosť.

Spoločensky zodpovedné podniky

Za účelom identifikácie podnikov, ktoré spĺňajú prísne kritéria korporátnej udržateľnosti vytvorila spoločnosť S&P Dow Jones Indices a RobecoSAM súbor indexov, v ktorých sú uvedené názvy spoločensky zodpovedných podnikov. Tieto indexy sa každoročne v septembri menia, dopĺňajú a kontrolujú. Najznámejšie indexy spoločensky zodpovedných podnikov sú DJSI World, DJSI Europe alebo DJSI Emerging Markets.

Za rok 2018 sú v indexe DJSI World podniky ako výrobca pneumatík Pirelli, poskytovateľ IT a sieťových riešení Cisco Systems,  investičný holding UBS Group, výrobca domácich spotrebičov Electrolux, poisťovňa Allianz a výrobca športového oblečenia Adidas. V roku 2018 boli do zoznamu spoločensky zodpovedných podnikov pridané firmy ako spracovávateľ odpadu Waste Management, výrobca energií Sempra Energy a spracovávateľ ropy a plynu Schlumberger. Z indexu boli odstránené napríklad spoločnosti ako výrobca elektroniky Samsung Electronics, farmaceutická spoločnosť Bayer a banka Barclays.

V druhej časti článku o spoločensky zodpovednom investovaní si povieme aké sú princípy spoločensky zodpovedného investovania a ako môžme popri plnení našich investičných cieľov, ako je sporenie dôchodok alebo sporenie pre deti, prispievať k všeobecnému dobru pre našu spoločnosť a planétu.

Autor

Michal Čižmárik

Som finančný sprostredkovateľ, finančný poradca a spoluzakladateľ online investičného poradcu OPTIVISTA. Pomôžem vám pri výbere vhodného finančného produktu a jeho optimálnym nastavením. Venujem sa investíciam, hypotékam, poisteniu a dôchodkovým pilierom. Moje licencie nájdete pod číslom 248 361 a 242 501 a ich platnosť si môžete overiť v registri finančných agentov, ktorý vedie NBS.

Rozšírte si vaše vedomosti

Podobné články

Predraženosť investovania do ETF fondov dosahuje na Slovensku stovky percent. Ak nechcete mať na dôchodku o 20 alebo 30 % menej, čítajte pozorne ďalej.
Investovanie je plné vzrušenia a úspechov, ale aj sklamaní a neustáleho učenia. Centrom tohto procesu sú tri základné faktory - výnos, riziko a likvidita, známe aj ako investičný trojuholník.