Prvých 5 krokov k lepšej budúcnosti

Toto je 5 základných krokov, ktoré by si mal spraviť z finančného hľadiska po tom, ako sa prvýkrát zamestnáš. Všetky kroky sú rovnako dôležité a pri tvorbe kvalitného finančného plánu zohrávajú svoju úlohu. 

1. Vstúp do druhého piliera hneď ako sa zamestnáš

Zamestnávateľ bude za teba odvádzať 18% hrubej mzdy do sociálnej poisťovne. Ak máš mesačný plat 1 000 € v hrubom, tak tento odvod predstavuje 180 € mesačne. Tieto peniaze majú slúžiť na tvoj dôchodok, no realita je taká, že sú hneď vyplatené súčasným dôchodcom a nesporia sa. Ak vstúpiš do druhého piliera, vieš si z týchto 180 € oddeliť 52,5 €(údaj pre rok 2021) a presunúť ich každý mesiac na svoj osobný investičný účet. Ak budeš mať druhý pilier počas celého pracovného života a každý mesiac by ti naň chodilo napríklad 52,5 € nasporil by si si 184 500 €*. A to bez toho, aby si musel prispieť čo i len cent z vlastného vrecka. Vstúp do druhého piliera hneď, ako sa zamestnáš. V druhom pilieri je zaujímavý napríklad indexový fond. Druhý pilier na Slovensku poskytuje Allianz, NN, UNIQA, Poštová banka a VÚB Generali.

* Ilustračný príklad pre pravidelné mesačné investovanie v druhom pilieri vo výške 52,5 € mesačne po dobu 40 rokov a priemernom úroku 8% p.a.

2. Vstúp do tretieho piliera ak ti zamestnávateľ naň prispeje

Zamestnávateľ ti môže každý mesiac na sporenie do tretieho piliera prispieť. Väčšinou to funguje tak, že ak ti zamestnávateľ prispeje napríklad 25 €, tak si musíš prispieť nejakou čiastkou aj ty. Ak si odložíš 25 € mesačne a tvoj zamestnávateľ ti k tomu prispeje ďalších 25 €, tak máš každý mesiac ako keby 100% zhodnotenie svojho vkladu. Pokiaľ by si takto sporil v treťom pilieri celý pracovný život, nasporil by si ďalších 67 300 €*. Niektorí zamestnávatelia majú príspevky vyjadrené v %, niektorí v eurách, niektorí prispievajú menej, iní viacej a niektorí vôbec. Preto sa opýtaj na svojom mzdovom alebo HR oddelení, či tento benefit tvoja firma ponúka. Tretí pilier na Slovensku poskytuje Tatra Banka, NN, UNIQA a STABILITA.

*Ilustračný príklad pre pravidelné mesačné investovanie v treťom pilieri vo výške 50 € mesačne po dobu 40 rokov a priemernom úroku 4,5% p.a.

3. Založ si vlastné sporenie s investovaním

Pri sporení, investovaní a tvorbe kapitálu je dôležitý čas a disciplína. Čím skôr si začneš sporiť, tým jednoduchšie to bude. Ak si začneš sporiť v 24 rokoch, stačí ti mesačne odkladať približne 5,5% z čistej mzdy. Ak toto rozhodnutie odložíš o 5 rokov, budeš musieť sporiť  7%. Čím je človek starší, tým viac si bude musieť odkladať, aby si na dôchodok nasporil dostatočnú sumu peňazí. Začni preto sporiť hneď ako dostaneš výplatu. Neber to ako nepríjemnú povinnosť. Ber to ako investíciu do seba a do svojej finančnej budúcnosti. Peniaze, ktoré si posielaš na investičný účet patria tebe, neplatíš ich teda nikomu inému, ako sebe. Pri výbere sporenia si dávaj pozor na výšku poplatkov a nespor si cez poistky alebo bankové produkty. Využi nástroje kapitálového trhu ako podielové fondy, indexové fondy alebo ETF fondy. Investovaním môžeš podporiť aj dobrú vec. Prečítaj si o spoločensky zodpovednom investovaní tu.

Vypočítaj si koľko musíš mesačne sporiť aby si dosiahol svoje finančné ciele. Pozri si našu kalkulačku (KLIK SEM).

4. Kvalitne sa poisti 

Nepríjemné úrazy, dopravné nehody alebo vážne choroby vedia zmeniť život v priebehu sekúnd. Peniaze vo forme poistného plnenia ti môžu zabezpečiť lepšiu zdravotnú starostlivosť a pomôcť prekonať obdobie bez príjmu. Kvalitným poistením chrániš aj svoje úspory (napríklad v prípade PN použiješ peniaze z poistky, namiesto peňazí, ktoré máš zainvestované). Navyše, keď sa poistíš ako mladý človek, tvoje riziko bude minimálne a preto aj cena za tvoje poistenie bude minimálna. Dobrá poistka ťa kryje v prípade invalidity, vážnych chorôb, trvalých následkov úrazu a PN. Na poistenie si vyber flexibilné rizikové životné poistenie. Potreba poistnej ochrany sa v priebehu života mení. Dbaj na to, aby si si platil len takú poistku, akú práve potrebuješ. Kvalitne poistený môžeš byť kľudne za 20 – 30 € mesačne. 

5. Vytvor si finančnú rezervu

Po posledných udalostiach sme mohli vidieť, aká dôležitá je finančná rezerva. Odlož si bokom nejaké peniaze, aby si mal z čoho zaplatiť opravu auta alebo sa nemusel vrátiť k rodičom, keď ťa vyhodia z roboty. Tvorba rezervy, je úplným základom každého finančného plánu. Príncip je jednoduchý. Keď sa ti darí, tak si odlož na časy, keď ti môže tiecť do topánok. Nebudeš si predsa brať drahé úvery a platiť bankám vysoké úroky len preto, že ti pár mesiacov nepríde výplata. Pri výbere produktu na tvorbu finančnej rezervy si vyber málo rizikový produkt, z ktorého si vieš peniaze v prípade potreby vybrať. 

Autor

Michal Čižmárik

Som finančný sprostredkovateľ, finančný poradca a spoluzakladateľ online investičného poradcu OPTIVISTA. Pomôžem vám pri výbere vhodného finančného produktu a jeho optimálnym nastavením. Venujem sa investíciam, hypotékam, poisteniu a dôchodkovým pilierom. Moje licencie nájdete pod číslom 248 361 a 242 501 a ich platnosť si môžete overiť v registri finančných agentov, ktorý vedie NBS.

Rozšírte si vaše vedomosti

Podobné články

Predraženosť investovania do ETF fondov dosahuje na Slovensku stovky percent. Ak nechcete mať na dôchodku o 20 alebo 30 % menej, čítajte pozorne ďalej.
Investovanie je plné vzrušenia a úspechov, ale aj sklamaní a neustáleho učenia. Centrom tohto procesu sú tri základné faktory - výnos, riziko a likvidita, známe aj ako investičný trojuholník.