Druhý pilier – otázky a odpovede

V tomto článku sa pozrieme viac na praktický uhol pohľadu na druhý pilier.

Zodpovieme si otázky:
– ako zistím či mám druhý pilier, 
– čo robiť ak druhý pilier nemám, 
– čo ak som ho v minulosti mal a vystúpil som z neho,
– ako s druhým pilierom súvisí môj vek, 
– čo robiť ak druhý pilier mám. 

 

Druhý pilier, alebo tzv. Starobné dôchodkove sporenie, je forma doplnkového dôchodku, v rámci ktorého sa počas vášho pracovne aktívneho života časť zaplatených odvodov investuje na vašom osobnom dôchodkovom konte. 

V prvom rade treba zistiť, či mám druhý pilier alebo nie. 

Častokrát sa stáva, že človek ani nevie či druhý pilier má alebo nie. Odpoveď na túto otázku zistíte najjednoduchšie telefonicky na bezplatnej linke Sociálnej poisťovne, na tel.č.: 0800 123 123. Potrebovať budete iba vaše meno, priezvisko a rodné číslo. Tu sa dozviete nielen či druhý pilier máte, ale aj v akej dôchodkovej spoločnosti.

Čo ak druhý pilier nemám? 

Ak spĺňate podmienku veku (pozri nižšie otázku ,,Ako s druhým pilierom súvisí vek?“), tak s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám vstup do druhého piliera oplatí. Tu zohrávajú úlohu vek, zamestnanie a výška príjmu. Oslovte nás telefonicky alebo emailom a radi vám poradíme či sa vám druhý pilier oplatí a pomôžeme s uzatvorením zmluvy. 

Čo ak som druhý pilier v minulosti už mal a vystúpil z neho? 

Tu pre vás nemáme dobrú správu. Kto už raz vystúpil z druhého piliera, nemôže sa vrátiť späť. Áno, aj nám to príde nelogické, ale takéto je aktuálne nastavenie. Treba počkať na opätovné otvorenie druhého piliera a možno sa vám podarí opäť naskočiť na rozbehnutý vlak. 

Ako s druhým pilierom súvisí vek? 

1. Ak máte viac ako 35 rokov a nemáte uzatvorenú zmluvu druhého piliera, tu sa pre vás čítanie končí, resp. môžete pokračovať, ale druhý pilier je pre vás už bezpredmetný. Prečo? Druhý pilier je aktuálne uzatvorený a to znamená, že vstúpiť doň môžu len osoby nie staršie ako 35 rokov. Z času na čas sa druhý pilier otvorí a vtedy je možné vstúpiť aj vystúpiť aj osobám starším ako 35 rokov. 

2. Vek súvisí aj so zvoleným dôchodkovým fondom. Ak ste mladý a povedzme, že do dôchodku máte 10 rokov a viac je vhodné posielať svoje príspevky do indexových, resp. akciových fondov, prípadne aspoň ich časť. Zmeniť dôchodkový fond môžete v rámci svojej DSS kedykoľvek. 

Čo ak druhý pilier mám? 

V takomto prípade je veľmi dôležité overiť si v akej dôchodkovej spoločnosti máte druhý pilier a najmä v akom dôchodkovom fonde sú zainvestované vaše prostriedky. 
Každý rok, približne v tomto čase (február) prichádzajú jednotlivým sporiteľom tzv. výročné listy. V nich nájdete informáciu aký dôchodkový fond, prípadne fondy (môžete mať max. 2) využívate, v akom pomere investujete do zvolených fondov, ale taktiež ilustratívne výpočty aký dôchodok vás čaká pri aktuálnom nastavení, miere zhodnotenia a predpokladanej inflácii. 
Taktiež si na takomto výročnom liste viete skontrolovať či máte zvolené oprávnené osoby (osoba, ktorá má právo na majetok z druhého piliera v prípade smrti sporiteľa). 

Druhý pilier -zmena fondu

Prečo si skontrolovať dôchodkový fond ? Odpoveď nájdete na nasledujúcom grafe: 

Sporením v Dlhopisovom fonde sa doslova okrádate o množstvo peňazí, ktoré vám budú na dôchodku chýbať. 
Druhý pilier porovnanie: 
https://druhypilier.datalizer.sk/
Zatiaľ čo indexové fondy s ľahkosťou prekonávajú dvojciferné ročné zhodnotenie, dlhopisové fondy sa pohybujú okolo 0% zhodnotenia, pričom majú de facto mínusové hodnoty. 
Všetky tieto údaje si viete jednoducho skontrolovať po prihlásení do svojho osobného konta na stránkach dôchodkových spoločností:
https://moja.uniqa.sk/login/
https://www.vubgenerali.sk/isporitel/
https://webklient.nn.sk/ords/f?p=webclient:login
https://ucty.allianzdss.sk/LogOn?ReturnUrl=%2f
https://online.365life.sk/auth/login (bývalá DSS Poštovej banky)
 
Je téma financií, dôchodku, druhého piliera pre vás prechádzka španielskou dedinou? Potrebujete pomôcť, poradiť prípadne nájsť spoľahlivého partnera pri správe vašich financií? 
Neváhajte sa ozvať a my vám nezáväzne poskytneme našu pomoc. 

Autor

Michal Čižmárik

Som finančný sprostredkovateľ, finančný poradca a spoluzakladateľ online investičného poradcu OPTIVISTA. Pomôžem vám pri výbere vhodného finančného produktu a jeho optimálnym nastavením. Venujem sa investíciam, hypotékam, poisteniu a dôchodkovým pilierom. Moje licencie nájdete pod číslom 248 361 a 242 501 a ich platnosť si môžete overiť v registri finančných agentov, ktorý vedie NBS.

Rozšírte si vaše vedomosti

Podobné články

V tomto článku sa dozviete všetky podstatné informácie, ktoré sa týkajú invalidného dôchodku. Snažil som sa ho spraviť ako vyčerpávajúci výcuc zo zákona o sociálnom poistení, tak aby ste v ňom nemuseli hľadať žiadne ďalšie informácie. Kedže invalidný dôchodok je jednou z dávok, na ktorú má po splnení podmienok nárok každý poistenec sociálnej poisťovne, je dôležité vedieť aké sú podmienky na jeho získanie. Jeho výška je napriek častému podceňovaniu zaujímavá a v kombinácii s dobre nastaveným životným poistením klientom zabezpečí rovnaký životný štandard v prípade, že sa stanú invalinými a nebudú môcť vykonávať pracovnú činnosť.
Invalidita a jej následky môžu ohroziť alebo úplne znemožniť dosahovanie životných a investičných cieľov. Správne a kvalitné poistenie invalidity vyžaduje odborný prístup s dôrazom na presnosť údajov a finančnú analýzu a preto je často v poistných zmluvách prehliadané alebo nastavené nedostatočne.
Predraženosť investovania do ETF fondov dosahuje na Slovensku stovky percent. Ak nechcete mať na dôchodku o 20 alebo 30 % menej, čítajte pozorne ďalej.