V tomto článku sa pozrieme viac na praktický uhol pohľadu na druhý pilier.
Zodpovieme si otázky:
– ako zistím či mám druhý pilier,
– čo robiť ak druhý pilier nemám,
– čo ak som ho v minulosti mal a vystúpil som z neho,
– ako s druhým pilierom súvisí môj vek,
– čo robiť ak druhý pilier mám.
Druhý pilier, alebo tzv. Starobné dôchodkove sporenie, je forma doplnkového dôchodku, v rámci ktorého sa počas vášho pracovne aktívneho života časť zaplatených odvodov investuje na vašom osobnom dôchodkovom konte.
V prvom rade treba zistiť, či mám druhý pilier alebo nie.
Častokrát sa stáva, že človek ani nevie či druhý pilier má alebo nie. Odpoveď na túto otázku zistíte najjednoduchšie telefonicky na bezplatnej linke Sociálnej poisťovne, na tel.č.: 0800 123 123. Potrebovať budete iba vaše meno, priezvisko a rodné číslo. Tu sa dozviete nielen či druhý pilier máte, ale aj v akej dôchodkovej spoločnosti.
Čo ak druhý pilier nemám?
Ak spĺňate podmienku veku (pozri nižšie otázku ,,Ako s druhým pilierom súvisí vek?“), tak s najväčšou pravdepodobnosťou sa vám vstup do druhého piliera oplatí. Tu zohrávajú úlohu vek, zamestnanie a výška príjmu. Oslovte nás telefonicky alebo emailom a radi vám poradíme či sa vám druhý pilier oplatí a pomôžeme s uzatvorením zmluvy.
Čo ak som druhý pilier v minulosti už mal a vystúpil z neho?
Tu pre vás nemáme dobrú správu. Kto už raz vystúpil z druhého piliera, nemôže sa vrátiť späť. Áno, aj nám to príde nelogické, ale takéto je aktuálne nastavenie. Treba počkať na opätovné otvorenie druhého piliera a možno sa vám podarí opäť naskočiť na rozbehnutý vlak.
Ako s druhým pilierom súvisí vek?
1. Ak máte viac ako 35 rokov a nemáte uzatvorenú zmluvu druhého piliera, tu sa pre vás čítanie končí, resp. môžete pokračovať, ale druhý pilier je pre vás už bezpredmetný. Prečo? Druhý pilier je aktuálne uzatvorený a to znamená, že vstúpiť doň môžu len osoby nie staršie ako 35 rokov. Z času na čas sa druhý pilier otvorí a vtedy je možné vstúpiť aj vystúpiť aj osobám starším ako 35 rokov.
2. Vek súvisí aj so zvoleným dôchodkovým fondom. Ak ste mladý a povedzme, že do dôchodku máte 10 rokov a viac je vhodné posielať svoje príspevky do indexových, resp. akciových fondov, prípadne aspoň ich časť. Zmeniť dôchodkový fond môžete v rámci svojej DSS kedykoľvek.
Čo ak druhý pilier mám?
V takomto prípade je veľmi dôležité overiť si v akej dôchodkovej spoločnosti máte druhý pilier a najmä v akom dôchodkovom fonde sú zainvestované vaše prostriedky.
Každý rok, približne v tomto čase (február) prichádzajú jednotlivým sporiteľom tzv. výročné listy. V nich nájdete informáciu aký dôchodkový fond, prípadne fondy (môžete mať max. 2) využívate, v akom pomere investujete do zvolených fondov, ale taktiež ilustratívne výpočty aký dôchodok vás čaká pri aktuálnom nastavení, miere zhodnotenia a predpokladanej inflácii.
Taktiež si na takomto výročnom liste viete skontrolovať či máte zvolené oprávnené osoby (osoba, ktorá má právo na majetok z druhého piliera v prípade smrti sporiteľa).
Druhý pilier -zmena fondu
Prečo si skontrolovať dôchodkový fond ? Odpoveď nájdete na nasledujúcom grafe: