Počet slov: 1 376
Čas čítania: 7 minút
V tomto článku sa dozviete všetky podstatné informácie, ktoré sa týkajú invalidného dôchodku. Snažil som sa ho spraviť ako vyčerpávajúci výcuc zo zákona o sociálnom poistení, tak aby ste v ňom nemuseli hľadať žiadne ďalšie informácie. Kedže invalidný dôchodok je jednou z dávok, na ktorú má po splnení podmienok nárok každý poistenec sociálnej poisťovne, je dôležité vedieť aké sú podmienky na jeho získanie. Jeho výška je napriek častému podceňovaniu zaujímavá a v kombinácii s dobre nastaveným životným poistením klientom zabezpečí rovnaký životný štandard v prípade, že sa stanú invalinými a nebudú môcť vykonávať pracovnú činnosť.
Dozviete sa
- Čo je to invalidný dôchodok a za akých podmienok naň máte nárok.
- Získate návod ako si vypočítať presnú výšku invalidného dôchodku a ako to súvisí s vašim životným poistením.
- Zistíte aká je priemerná a maximálna výška invalidného dôchodku na Slovensku.
- Dozviete sa prečo je dôležité si zriadiť elektronický účet poistenca a ako na to.
Čo je to invalidita?
V predchádzajúcom článku sme si povedali, že invalidita je definovaná ako dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav trvajúci dlhšie ako jeden rok, na základe ktorého má človek indikovaný pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 %. Pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť posudzuje posudkový lekár sociálnej poisťovne na základe údajov zo zdravotnej dokumentácie, diagnostických záverov a komplexných vyšetrení. Miera poklesu je vyjadrená v percentách a je uvedená v prílohe č. 4 zákona o sociálnom poistení. V prípade, že je tento pokles v intervale 40 – 70 % (vrátane) hovoríme o čiastočnej invalidite a v prípade, že je pokles vyšší ako 70 % hovoríme o plnej invalidite. Ak existuje predpoklad zmeny vo vývoji zdravotného stavu a zmeny schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, stav sa posúdi opätovne.
Čo je to invalidný dôchodok?
Invalidný dôchodok je dôchodková dávka, ktorú vypláca poistencom sociálna poisťovňa z dôchodkového invalidného poistenia. Podmienky nároku a určenie sumy invalidného dôchodku sa riadi ustanoveniami § 70 až § 73 zákona č. 461/2003 Z.z. – Zákon o sociálnom poistení.
Aké sú podmienky nároku na invalidný dôchodok?
Podmienka vzniku nároku na invalidný dôchodok je splnenie minimálneho počtu rokov dôchodkového poistenia, ktorý závisí od veku, v ktorom poistenec o invalidný dôchodok požiada. Minimálne doby sú uvedené v tabuľke nižšie.
Do 20 rokov | menej ako jeden rok |
20 – 24 rokov | najmenej jeden rok |
24 – 28 rokov | najmenej dva roky |
28 – 34 rokov | najmenej päť rokov |
34 – 40 rokov | najmenej osem rokov |
40 – 45 rokov | najmenej desať rokov |
Viac ako 45 rokov | najmenej pätnásť rokov |
Z tejto podmienky existujú aj výnimky. Minimálny počet rokov dôchodkového poistenia nemusí spĺňať nezaopatrené dieťa (nárok vzniká odo dňa dovŕšenia 18 rokov veku); doktorand v dennej forme štúdia mladší ako 26 rokov a poistenec, ktorý sa stal invalidný v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.
POZOR! V prípade chýbajúcich mesiacov alebo rokov poistenia je možné tieto podmienky splniť dodatočným zaplatením poistného na dôchodkové poistenie. Zaplatiť poistné však treba pred podaním žiadosti o invalidný dôchodok.
Kto môže žiadať o invalidný dôchodok?
V zákone o sociálnom poistení sú uvedené rôzne skupiny žiadateľov o invalidný dôchodok, pričom každá z nich má určený iný spôsob výpočtu sumy invalidného dôchodku. Pre zjednodušenie si niektoré skupiny pomenujeme skratkou alebo kratším názvom.
- Poistenec – osoba, ktorá si platí poistné alebo za ktorú je uhrádzané poistné.
- Dieťa a doktorand – osoba, ktorá je nezaopatreným dieťaťom a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt a osoba, ktorá sa stala invalidnou počas doktorandského štúdia v dennej forme, nedovŕšila 26 rokov veku a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt.
- Uchádzač o zamestnanie a študent – osoba vo veku do 20 rokov, ktorá nezískala obdobie povinného dôchodkového poistenia a bola len dobrovoľne dôchodkovo poistená menej ako jeden rok, získala obdobie dôchodkového poistenia len dodatočným zaplatením poistného alebo získala obdobie dobrovoľného dôchodkového poistenia a obdobie dôchodkového poistenia dodatočným zaplatením poistného. Podmienkou je, že osoba mala prerušené poistenie, bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie alebo sa sústavne pripravovala na povolanie štúdiom na strednej alebo vysokej škole po dovŕšení 16 rokov veku. V tomto prípade je možné využiť výpočet ako v prípade poistenca.
Ako vypočítať invalidný dôchodok?
Výšku invalidného dôchodku zistíme tak, že do zákonom stanovených vzorcov doplníme nasledujúce hodnoty:
POMB – priemerný osobný mzdový bod (podiel súčtu jednotlivých osobných mzdových bodov v jednotlivých rokoch poistenia a ODP); zaokrúhlený na 4 desatinné miesta; netreba zabúdať aj na solidárnu úpravu
ODP – obdobie dôchodkového poistenia ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok; po prepočte z dní na roky, pričom rok má 365 dní; zaokrúhlené na 4 desatinné miesta
PO – pripočítané obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku; počet vychovaných detí sa nezohľadňuje; po prepočte z dní na roky pričom rok má 365 dní; zaokrúhlené na 4 desatinné miesta; riadi sa prílohou č. 3a; pre rok narodenia 1966 a vyššie je dôchodkový vek 64 rokov
ADH – aktuálna dôchodková hodnota; stanovuje sa vždy na rok dopredu; aktuálnu výšku nájdeme na webovom sídle Sociálnej poisťovne
PP – percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť
OMB – osobný mzdový bod; pre dieťa, doktoranda, uchádzača o zamestnanie a študenta je stanovený na 0,67
V zmysle § 82 zákona o sociálnom poistení sa dôchodková dávka priznaná od 1. januára do 31. decembra príslušného kalendárneho roka zvyšuje o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov. Aktuálnu výšku valorizácie nájdeme na webovom sídle Sociálnej poisťovne. Výsledná suma dôchodku sa zaokrúhľuje na jedno desatinné miesto vždy nahor.
POZOR! Ak invalidita vznikla v dôsledku stavu, ktorý si privodil poistenec sám požitím alkoholu alebo iných návykových látok, suma invalidného dôchodku kráti na polovicu.
Vzorce pre výpočet invalidného dôchodku
Poistenec, viac ako 70 %: POMB x (ODP + PO) x ADH
Poistenec, 40 – 70 %: PP x [POMB x (ODP + PO) x ADH]
Dieťa, doktorand, uchádzač o zamestnanie a študent, viac ako 70 %: OMB x (ODP + PO) x ADH
Dieťa, doktorand, uchádzač o zamestnanie a študent, 40 – 70 %: PP x [OMB x (ODP + PO) x ADH]
Aká je priemerná výška invalidného dôchodku?
Priemerná výška čiastočného invalidného dôchodku bola k aprílu roka 2024 vo výške 302,27 EUR. Miera náhrady priemernej hrubej mzdy v bola teda 20,89 %. Priemerná výška plného invalidného dôchodku bola 549,58 EUR, miera náhrady bola 37,98 %.
Rozdiel medzi odhadovanou výškou invalidného dôchodku a vašimi nákladmi alebo čistou mzdou je predmetom poistenia. O tom ako sa poistiť pre prípad invalidity sa dočítate v našom článku o poistení invalidity.
Ako zistiť presnú výšku invalidného dôchodku?
Najlepším spôsobom na zistenie toho, aký by ste mali invalidný dôchodok, keby ste sa stali invalidným dnes je jeho presný výpočet na základe výšky vašich reálnych odvodov. Získanie presných údajov o potenciálnej výške invalidného dôchodku je nevyhnutné pre správne nastavenie poistenia invalidity. Na základe údajov z výpisu účtu poistenca si následne viete či už sami alebo v spolupráci so mnou vypočítať presnú výšku invalidného dôchodku. Prvým krokom je získanie výpisu z účtu poistenca.
Ten získate:
- osobne alebo elektronicky v pobočkách Sociálnej poisťovne alebo v Informačno-poradenskom centre,
- e-mailom na adresu vypisEUP@socpoist.sk prostredníctvom žiadosti, ktorú nájdete TU,
- online vo svojom EUP (Elektronickom účte poistenca).
Ako si zriadiť prístup do Elektronického účtu poistenca?
- Ak máte elektronický občiansky preukaz (občiansky preukaz s čipom a čítačkou – má ho takmer každý SZČO a podnikateľ ale aj množstvo ľudí s novšími preukazmi), o zriadenie elektronického účtu poistenia viete požiadať online prostredníctvom elektronickej žiadosti.
- Ak nemáte elektronický občiansky preukaz, tak si prístup zriadite na pobočke Sociálnej poisťovne a to tak, že im prinesiete vyplnené tlačivo.
POZOR!!! Sociálne poistenie a dávky, na ktoré z neho máte nárok sú dôležitou súčasťou finančného plánu. Preto je mojim základným odporúčaním pre každého klienta zriadenie elektronického účtu poistenca. Bez neho nie je možné nastaviť kvalitné poistenie!
Aká je maximálna výška invalidného dôchodku?
Bez ohľadu na to, či ste zamestnanec, SZČO alebo dobrovoľne poistená osoba je maximálny osobný mzdový bod (OMB) stanovený v zmysle § 62 zákona o sociálnom poistení na hodnotu 3,0000. V prípade, ak pri výpočte osobných mzdových bodov (osobný vymeriavací základ / všeobecný vymeriavací základ) prekročíte hodnotu 3,0000, použije sa pre výpočet priemerného osobného mzdového bodu práve maximálna hodnota 3,0000. Výpočet invalidného dôchodku je teda zastropovaný práve touto premennou.
Ako prejdem z invalidného dôchodku na starobný dôchodok?
V prípade, že ste poberateľom invalidného dôchodku a dovŕšite dôchodkový vek, máte možnosť prechodu z invalidného dôchodku na starobný dôchodok. Sociálna poisťovňa vám na základe vašej žiadosti vypočíta výšku vášho starobného dôchodku a vy budete mať možnosť si vybrať dôchodok, ktorý je vyšší alebo pri rovnakej sume dôchodok, ktorý si vyberiete.