Zmena fondu v druhom pilieri

Zmena fondu v druhom pilieri sa vo väčšine prípadov oplatí. Zotrvať v garantovaných fondoch je pre väčšinu mladších ľudí zbytočné. Zmeny fondu sa báť nemusíte. Druhý pilier vám 10 rokov pred odchodom do dôchodku začne automaticky presúvať peniaze do garantovaného fondu. Vstupom do druhého piliera sa vám síce zníži výška štátneho dôchodku, no prostredníctvom druhého piliera si ju viete niekoľkonásobne nahradiť. Lepšie zhodnotenie vašich peňazí a s ním aj vyšší dôchodok dosiahnete výberom vhodného fondu.

Porovnajte si výnosy druhého piliera (KLIK SEM) na webe nášho partnera. Od roku 2020 projekt prevádzkuje občianske združenie Alvaria, ktorá realizuje projekty zamerané na otvorené dáta. 

Garantované vs. indexové fondy, ktoré sa oplatia viac?

V nasledujúcich tabuľkách sú zobrazené priemerné ročné výnosy dlhopisových garantovaných fondov a indexových negarantovaných fondov. Keďže dáta pre indexové fondy sú dostupné len od roku 2012, rozhodol som sa porovnanie spraviť pre toto obdobie.

Priemerný ročný výnos garantovaných fondov v roku 2021

Priemerný ročný výnos indexových fondov v roku 2021

Rozdiel vo výnosoch dlhopisových a indexových fondov je veľký. Priemerný ročný výnos v dlhopisových garantovaných fondov ledva stačí na pokrytie inflácie.

Nesprávnym výberom fondu prídu klienti o tisíce

Nie je jedno, aký fond si vyberiete. Dlhopisové garantované fondy majú priemerné ročné zhodnotenie 2,04% p.a. indexové majú 8,90% p.a. (v príkladoch budeme používať znížený výnos 8%, pretože dáta nie sú pre dané aktívum dostatočne dlhé)V niektorých prípadoch môže zotrvanie v garantovaných fondoch zapríčiniť, že sa vám 2 pilier vôbec neoplatí. Hlavnou výhodou druhého piliera je dlhodobé investovanie a potenciálne vysoké výnosy spojené s vašou investíciou.

V tabuľke sú orientačné prepočty pri hrubej mzde vo výške 1 092 €, metodika výpočtu je zjednodušená a neslúži ako finančné odporúčanie.

Oplatí sa druhý pilier?

Sporením v druhom pilieri si nemusíte odoprieť z vášho čistého príjmu ani euro. Pri správnom nastavení, je to vynikajúci nástroj na budovanie majetku do dôchodku. Sporenie v druhom pilieri je investovanie a s investovaním súvisí riziko. Platí priama úmera medzi výnosom a rizikom. Vo všeobecnosti sa ale druhý pilier oplatí. Druhý pilier má potenciál byť jedným z najlepších produktov na našom trhu. Podlieha prísnej zákonnej regulácii a dohliada naň NBS. Samozrejme, konečné odporúčanie záleži od konkrétneho prípadu, preto sa pred zmenou alebo rozhodnutím poraďte s finančným profesionálom.

Pre porovnanie výnosov fondov druhého piliera kliknite sem.

Autor

Michal Čižmárik

Som finančný sprostredkovateľ, finančný poradca a spoluzakladateľ online investičného poradcu OPTIVISTA. Pomôžem vám pri výbere vhodného finančného produktu a jeho optimálnym nastavením. Venujem sa investíciam, hypotékam, poisteniu a dôchodkovým pilierom. Moje licencie nájdete pod číslom 248 361 a 242 501 a ich platnosť si môžete overiť v registri finančných agentov, ktorý vedie NBS.

Rozšírte si vaše vedomosti

Podobné články

V tomto článku sa dozviete všetky podstatné informácie, ktoré sa týkajú invalidného dôchodku. Snažil som sa ho spraviť ako vyčerpávajúci výcuc zo zákona o sociálnom poistení, tak aby ste v ňom nemuseli hľadať žiadne ďalšie informácie. Kedže invalidný dôchodok je jednou z dávok, na ktorú má po splnení podmienok nárok každý poistenec sociálnej poisťovne, je dôležité vedieť aké sú podmienky na jeho získanie. Jeho výška je napriek častému podceňovaniu zaujímavá a v kombinácii s dobre nastaveným životným poistením klientom zabezpečí rovnaký životný štandard v prípade, že sa stanú invalinými a nebudú môcť vykonávať pracovnú činnosť.
Invalidita a jej následky môžu ohroziť alebo úplne znemožniť dosahovanie životných a investičných cieľov. Správne a kvalitné poistenie invalidity vyžaduje odborný prístup s dôrazom na presnosť údajov a finančnú analýzu a preto je často v poistných zmluvách prehliadané alebo nastavené nedostatočne.
Predraženosť investovania do ETF fondov dosahuje na Slovensku stovky percent. Ak nechcete mať na dôchodku o 20 alebo 30 % menej, čítajte pozorne ďalej.