Zmena fondu v druhom pilieri sa vo väčšine prípadov oplatí. Zotrvať v garantovaných fondoch je pre väčšinu mladších ľudí zbytočné. Zmeny fondu sa báť nemusíte. Druhý pilier vám 10 rokov pred odchodom do dôchodku začne automaticky presúvať peniaze do garantovaného fondu. Vstupom do druhého piliera sa vám síce zníži výška štátneho dôchodku, no prostredníctvom druhého piliera si ju viete niekoľkonásobne nahradiť. Lepšie zhodnotenie vašich peňazí a s ním aj vyšší dôchodok dosiahnete výberom vhodného fondu.
Porovnajte si výnosy druhého piliera (KLIK SEM) na webe nášho partnera. Od roku 2020 projekt prevádzkuje občianske združenie Alvaria, ktorá realizuje projekty zamerané na otvorené dáta.
Garantované vs. indexové fondy, ktoré sa oplatia viac?
V nasledujúcich tabuľkách sú zobrazené priemerné ročné výnosy dlhopisových garantovaných fondov a indexových negarantovaných fondov. Keďže dáta pre indexové fondy sú dostupné len od roku 2012, rozhodol som sa porovnanie spraviť pre toto obdobie.
Priemerný ročný výnos garantovaných fondov v roku 2021
Priemerný ročný výnos indexových fondov v roku 2021
Nesprávnym výberom fondu prídu klienti o tisíce
Nie je jedno, aký fond si vyberiete. Dlhopisové garantované fondy majú priemerné ročné zhodnotenie 2,04% p.a. indexové majú 8,90% p.a. (v príkladoch budeme používať znížený výnos 8%, pretože dáta nie sú pre dané aktívum dostatočne dlhé). V niektorých prípadoch môže zotrvanie v garantovaných fondoch zapríčiniť, že sa vám 2 pilier vôbec neoplatí. Hlavnou výhodou druhého piliera je dlhodobé investovanie a potenciálne vysoké výnosy spojené s vašou investíciou.
Oplatí sa druhý pilier?
Sporením v druhom pilieri si nemusíte odoprieť z vášho čistého príjmu ani euro. Pri správnom nastavení, je to vynikajúci nástroj na budovanie majetku do dôchodku. Sporenie v druhom pilieri je investovanie a s investovaním súvisí riziko. Platí priama úmera medzi výnosom a rizikom. Vo všeobecnosti sa ale druhý pilier oplatí. Druhý pilier má potenciál byť jedným z najlepších produktov na našom trhu. Podlieha prísnej zákonnej regulácii a dohliada naň NBS. Samozrejme, konečné odporúčanie záleži od konkrétneho prípadu, preto sa pred zmenou alebo rozhodnutím poraďte s finančným profesionálom.