Inflácia a jej vplyv na úspory

Inflácia a jej vplyv na úspory

Inflácia je nárast cien tovarov a služieb a s ním spojené znižovanie kúpnej sily peňazí. Zjednodušene môžeme povedať, že za tú istú sumu peňazí si kúpime menej tovarov a služieb ako napríklad pred mesiacom. Čím vyššie percento inflácia dosahuje, tým nižšia je hodnota alebo kúpna sila peňazí.

Prečo o inflácii na Slovensku počujeme stále viac?

Časy kedy inflácia na Slovensku dosahovala hodnoty blížiace sa nule sú za nami. Medziročný nárast inflácie zaznamenal na Slovensku v októbri roka 2021 až 5,1% a obdobie najväčšieho nárastu cien máme pravdepodobne ešte len pred sebou. Nárast inflácie sa odzrkadľuje najmä na zvyšovaní cien energií, pohonných hmôt, stavebných materiálov a v neposlednom rade aj potravín. Z každej strany počúvame, že všetko bude od nového roka drahšie. Na mieste je teda otázka ako zvyšovanie cien ovplyvní naše úspory?

Príklad č.1: V banke som mal takmer rok nasporených 5000 EUR. Po medziročnom náraste inflácie mám v októbri 2021 stav účtustále 5000 EUR, ale hodnota mojich úspor klesla o 5,1% aleboo 255 EUR. To znamená, že si za tú istú sumu kúpim tovary alebo služby v hodnote o 255 EUR menšej ako pred rokom.

Príklad č.2: Moji rodičia si kúpili v roku 1988 trojizbový byt za 40 000 SK (1 327 EUR) a platili nájomné 475 SK (15,76 EUR).Aktuálna hodnota rovnakého bytu je približne 110 000 EUR(3 313 860 SK) a nájomné je približne 170 EUR (5 121 SK). Je to síce extrémny prípad aj kvôli zmene meny ale princíp je rovnaký.

Čo teda s tým? Ako ochrániť nasporené peniaze v čase vysokej inflácie?

Odpoveď je jednoduchá. Investovať, investovať a ešte raz investovať. Sporiť si peniaze doma alebo na sporiacich účtoch v banke predstavuje 100% riziko straty hodnoty peňazí kvôli pôsobeniu inflácie. Doba, kedy bolo investovanie iba pre ľudí, ktorí sa do investovania vyznali je chvalabohu tiež za nami. Aktuálne môže na finančných trhoch investovať doslova ktokoľvek. Najvhodnejšia investícia pre ľudí, ktorí sa investovaniu nechcú alebo nemajú čas venovať sú podielové fondy alebo ETF fondy, ktoré investujú peniaze do veľkého počtu spoločností. Pravidelným investovaním sa vyhneme zlému načasovaniu trhu a širokou diverzifikáciou (jeden fond nakupuje akcie 50, 100 alebo aj viac spoločností) znižujeme riziko investície v čase.

Ameriku sme týmto samozrejme neobjavili

Investičné fondy sú tu s nami už roky, avšak investovanie pre laickú verejnosť sa dostáva do popredia až v poslednej dobe. Dôkazom toho je aj fakt, že banky začali ponúkať svoje podielové fondy, prípadne vedia sprostredkovať podielové fondy veľkých spoločností. Rozhodujúcim faktorom pri výbere investičného produktu by mali byť poplatky. Kým očakávané zhodnotenie je iba predpoklad, poplatky sú jasné už pri podpise zmluvy. Čím vyššími poplatkami bude investičný účet zaťažený, tým nižšiu čiastku si za celé obdobie nasporíte. 

Ako ďalej?

Chcete ochrániť svoj majetok pred pôsobením inflácie? Radi by ste sa pripravili na dôchodok, prípadne odišli na zaslúžený oddych o pár rokov skôr? Chcete pre svoje dieťa vytvoriť pevný finančný základ do dospelého života? Alebo potrebujete viac informácii?

Kontaktujte nás.

Autor

Michal Čižmárik

Som finančný sprostredkovateľ, finančný poradca a spoluzakladateľ online investičného poradcu OPTIVISTA. Pomôžem vám pri výbere vhodného finančného produktu a jeho optimálnym nastavením. Venujem sa investíciam, hypotékam, poisteniu a dôchodkovým pilierom. Moje licencie nájdete pod číslom 248 361 a 242 501 a ich platnosť si môžete overiť v registri finančných agentov, ktorý vedie NBS.

Rozšírte si vaše vedomosti

Podobné články

Investovanie je plné vzrušenia a úspechov, ale aj sklamaní a neustáleho učenia. Centrom tohto procesu sú tri základné faktory - výnos, riziko a likvidita, známe aj ako investičný trojuholník.
Termínom korporátna udržateľnosť označujeme prístup podnikov, ktorý je súlade s desiatimi princípmi UN Global Compact.