Mnohokrát ste to počuli – „Zlato a cenné kovy sú dobrou investíciou“. „Mali by ste investovať do zlata a striebra, ochráni to vaše peniaze pred infláciou.“ „Zlato je historicky najbezpečnejšia investícia.“ „Keď investujete do zlata nemôžete prerobiť.“
Počúvame to z každej strany a veľmi často. Dokonca slovné spojenie „investovanie do zlata“ patrí medzi jedny z najviac vyhľadávaných slovných spojení na slovenskom internete, ktoré sa týkajú investovania. Čísla vyhľadávania a popularita investovania do zlata ma neprestáva prekvapovať.
Vzhľadom k tomu, že sa profesionálne zaoberáme investičným poradenstvom, prichádzame do kontaktu s názorom, že zlato je dobrá investícia, pomerne často. Stále nájdete veľa poradcov, ktorí takúto investíciu odporúčajú a mnoho klientov, ktorí sa o túto možnosť aktívne zaujímajú. Pred uskutočnením každej investície, nielen do zlata, odporúčame, aby ste si o vašej investícii zistili čo najviac.
Rada by som zhrnula pár investičných tezí ohľadne zlata, ktoré dokladajú, že zlato nie je vhodná investícia pre bežného retailového klienta, ktorý si chce sporiť na dôchodok a investovať tak dlhodobo. Zároveň by som ale rada podotkla, že pokiaľ nepatríte medzi bežnú retailovú klientelu, máte majetok vo výške niekoľko stoviek tisíc eur a svoje investície diverzifikujete, môže pre vás dávať význam malú časť vašeho majetku držať v zlate.
Preto je dôležité sa vždy pozerať pri prijímaní aj dávaní investičných rád, KOMU sú naozaj určené.
Sporíte na dôchodok? Investujte len do rastových aktív.
Keď investujete do akcii akejkoľvek firmy, čakáte, že tá firma vaše peniaze použije na vývoj nového produktu alebo napríklad na rozšírenie už stávajúceho biznisu, na ktorom zarobí násobne viac, ako bola vstupná investícia. Vždy sa pozeráte nielen na súčasný, ale hlavne na budúci potenciál vybranej firmy zarobiť peniaze. Vtedy zvýši aj hodnota vašej vstupnej investície a zarobíte aj vy. Toto je základný princíp, ktorý musíte dodržať, aby ste zhodnotili peniaze investovaním na burze. Vyhľadávať firmy, ktoré rastú a zvyšujú svoje tržby a prinášajú na trh niečo inovatívne.
V prípade, ak chcete investovať do zlata, tak aké sú spôsoby, ako vám zlato môže zarobiť? Keď si kúpite zlato – buď fyzicky alebo prostredníctvom burzy, tak kde je vaša hodnota, ktorú zlato vyrobí a ako sa to líši od nákupu inej komodity? Akýkoľvek rast hodnoty zlata je založený primárne na tom, že niekto iný si myslí, že zlato je dobrá investícia, zvyšuje tak dopyt po zlate. Rozmenené na drobné, na zvyšovanie ceny zlata potrebujete iných investorov lebo priemyselné využitie zlata, rovnako ako šperkársky priemysel sú natoľko okrajové spôsoby použitia zlata, že nie sú schopné samy o sebe držať cenu zlata vysoko. Cenu zlata drží tak vysoko hlavne záujem investorov a centrálnych bánk rôznych krajín.
Zlato dlhodobo ťaží z renomé, ktoré mu bolo prisúdené vrámci fungovania peňažného systému, v histórii sa zlaté a strieborné mince spomínali ako platidlo od 30. roku pred naším letopočtom. Zlato dokonale spĺňalo všetky požiadavky na platidlo – je to vzácny kov, jeho zásoby su limitované, je dostatočne poddajné, aby sa z neho dali vypracovať mince a tehly, tým pádom je ľahko prenosné. Zlato bolo naozaj dlhé stáročia, spoločne s ostatnými drahými kovmi, využívané ako platidlo. Od r. 1870 dokonca existoval tzv. zlatý štandard, jednotlivé krajiny hodnotu svojej meny odvodzovali od množstva zásob zlata, ktoré krajina mala a jej peniaze danej boli vždy zmeniteľné za zlato. V priebehu času a tlakom okolností sa zlatý štandard modifikoval, až v roku 1944 prišiel Bretton-woodsky menový systém, kde okrem zlata figuroval v monetárnom systéme aj americký dolár, ktorý zafixoval svoju cenu k cene zlata a tento pomer následne stál v centre nového svetového menového systému. Postupným vývojom svetových ekonomík sa aj tento systém stal nedostatočným a v roku 1971 USA finálne ukončilo naviazanie svojej meny na zlato, čím sa oficiálne skončilo akékoľvek prepojenie zlata na veľké svetové meny.
Zlato sa začalo voľne obchodovať na komoditnom trhu, tak ako sa obchoduje striebro, ropa alebo pšenica. Jeho cena sa vyvíja podľa bežných trhových princípov ponuky a dopytu. Počas prvých rokov od umožnenia voľného obchodovania zlata sa jeho cena výrazne fluktuovala, prisudzujem to vtedajšej ekonomickej situácii – stagflácia v USA – a zároveň aj historickému trendu, kedy investori mali k zlatu veľkú dôveru a dopyt po ňom bol naozaj obrovský.
Samozrejme, časom sa preferencie investorov menili, postupne sa z trhu vytrácal názor, že mena musí byť naviazaná na zlato a že je to jediný možný spôsob, zároveň sa aj vytrácala popularita zlata ako investície.
90.roky minulého storočia vnímam s ohľadom na ceny zlata ako obdobie, kedy sa jeho hodnota stabilizovala, svetová ekonomika rástla, narozdiel od cien zlata, ktoré stagnovali a dokonca klesali. Zlato začalo strácať zo svojej popularity a investori sa presúvali k iným, výrazne rastovejším aktívam.
Porovnanie zlata a iných investícií vám prinesiem v pokračovaní článku. Pri hodnotení zlata ako investície je totiž nutné sa pozerať na zlato výhradne ako investíciu a porovnávať ho len s inými investíciami, keď porovnávate cenu zlata k peniazom, nie je to relevantné porovnanie.