Ako investovať, keď môže prísť kríza?
Chcete začať investovať, ale bojíte sa vývoja na finančných trhoch, nestability a príchodu ekonomickej krízy? Prvým dôležitým predpokladom úspešného investora je, to že sa prestane báť. Preto sa dnes budem venovať vysvetleniu toho, že poklesy na finančnom trhu sú jeho prirodzenou súčasťou. Finančné trhy zažili na prelome rokov 2018 a 2019 turbulentné obdobie, svetové indexy znateľne poklesli a odborníci začali vo veľkom sklonovať slovné spojenia ako príchod krízy alebo ekonomické oslabenie, či rovno recesia. V menšej miere sme podobné názory zaznamenávali aj v uplynulých 2 predchádzajúcich rokoch 2017 a roku 2018, vzhľadom na to, že zažívame historicky najdlhšie obdobie ekonomického rastu.
Bez ohľadu na všetky katastrofické scenáre sa vývoj na finančných trhoch stabilizoval a investori počas celého roku 2019 dosahujú slušné zhodnotenia na svojich investíciach. Ako dôkaz sa stačí pozrieť vývoj hlavného akciového indexu S&P 500, kde je znateľný pokles v spomínanom období na prelome rokov 2018 a 2019, ale zároveň jasne vidíme stúpajúci trend počas celého roka 2019.
Obr.1: Vývoj indexu S&P500 za posledné 3 roky. Zdroj: Financial Times
Laik sa zrejme teraz po zahľadení na graf opatrne spýta aj na dalšie zaznamenané poklesy počas roka 2019, v období mája a augusta, ktoré môžu vyvolávať obavy, ale majú relevantné vysvetlenie. Pozrime sa v skratke, čo sa dialo v máji a auguste 2019 a čo z toho vyplýva pre investorov, ktorí sa boja turbulencií na finančných trhoch a nie sú si istí, či majú investovať práve teraz.
Máj 2019 sa niesol v znamení rozpútania obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Rokovania o bilaterálnej dohode o hodnote a výške cla na tovar, ktoré si krajiny vzájomne medzi sebou exportujú neboli úspešné a neistota z obchodnej vojny medzi oboma krajinami sa veľmi intenzívne odzrkadlila na svetových akciových trhoch, ktoré zažili druhý najhorší máj od roku 1960.
V auguste 2019 sme boli sme svedkami pokračovania obchodnej vojny USA a Číny, kedy Donald Trump bojoval všetkými možnými prostriedkami, aby donútil Čínu spolupracovať. Hneď na začiatku mesiaca uvalil na Čínu ďalšie clá a obvinil ich z manipulovania vlastnej meny. Okrem obchodnej vojny finančné trhy reagovali aj na neštandardnú situáciu pri dlhopisoch, v médiách skloňovaná ako inverzia výnosovej krivky. V praxi to znamenalo, že krátkodobé 2-ročné americké štátne dlhopisy zaznamenali vyšší výnos ako 10-ročné dlhopisy, čo je neudržateľná situácia, kedže investori štandardne požadujú vyšší výnos, čím dlhšie je obdobie, počas, ktorého investovali. Tento ukazovateľ bol v histórii štandarne vnímaný ako znak prichádzajúcej ekonomickej recesie a finančné trhy tento ukazovateľ vystrašil.
Obr.2: Vývoj indexu S&P 500 v auguste 2019. Zdroj: FactSet
Na uvedených príkladoch sme ukázali, že finančné trhy veľmi intenzívne reagujú na aktuálne svetové dianie, politickú a ekonomickú situáciu. Rovnako, ale vidíme, že v prípade turbulencií sa vedia rýchlo nielen vrátiť na svoje pôvodné hodnoty, ale aj ďalej rásť. Obavy z krátkodobých výkyvov a vývoja akciového trhu vedia vystrašiť začínajúceho investora natoľko, že neinvestuje vôbec, čo môže byť v konečnom dôsledku tou najvačšou chybou.
Pri pohľade na vývoj svetových trhov, neustále skloňovanie nástupu krízy v médiách a živé spomienky mnohých ľudí na krízu v roku 2008 sa mnoho našich klientov pýta, či majú investovať práve teraz, ako majú investovať, aké čiastky a či investovať jednorázovo alebo pravidelne a čo robiť, ak naozaj príde recesia. Všetky tieto otázky, zodpovieme v pokračovaní článku už čoskoro.