Pripravili sme si pre Vás mini-sériu dvoch článkoch, v ktorých Vám zodpovieme najzákladnejšie a najčastejšie otázky o druhom pilieri, preto čítajte ďalej.
Porovnanie Vášho dôchodku BEZ 2.piliera a S 2.pilierom je dostupné na ďalšom článku - Veľké porovnanie - Viac peňazí pre vás vďaka 2.pilieru
Druhý pilier alebo inak povedané starobné dôchodkové sporenie je významnou možnosťou, ako si zlepšiť svoj dôchodok.
Vstúpiť do 2. piliera môžete podpísaním zmluvy s konkrétnou Dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS).
V súčasnosti na Slovensku pôsobí 5 dôchodkových správcovských spoločností:
Allianz - Slovenská dôchodková správcovská spoločnosť, a.s.
AXA d.s.s., a.s.
DSS Poštovej banky d.s.s., a.s.
NN dôchodková správcovská spoločnosť, a.s. (v roku 2019 sa zlúčila s AEGON d.s.s., a.s.)
VÚB Generali d.s.s., a.s
Aké sú pravidlá vstupu a výstupu?
Vstúpiť môžete kedykoľvek pred dovŕšením 35 rokov. Obecne platí, že vystúpiť už nie je možné, ale v minulosti nastala výnimočná situácia a 2.pilier bol otvorený na určitú dobu aj na vystúpenie.
Aký je rozdiel v tom, či mám alebo nemám 2. pilier?
Z vášho platu vy a Vás zamestnávateľ každý mesiac odvádzate odvody do Sociálnej poisťovne v celkovej výške 34,6% z Vašej hrubej mzdy. Až 52% z týchto odvodov tvorí príspevok na starobné poistenie.
V prípade, že nie ste súčasťou 2. piliera, príspevok je zasielaný výlučne do Sociálnej poisťovne. Sociálna poisťovňa zhromažďuje všetky odvody pracujúcich a z nich priamo vypláca dôchodky súčasným dôchodcom. Rovnako, počas Vášho dôchodku, Vám bude Sociálna poisťovňa vyplácať starobný dôchodok, len z poistného pracujúcich ľudí. Okrem toho je dôležité je vedieť, že v prípade úmrtia, nárok na dôchodok zaniká a pozostalí na vyplatenie dôchodku nemajú nárok.
Ak ste súčasťou 2. piliera, príspevok na starobné poistenie sa delí a má dve cieľové stanice. Prvou je Sociálna poisťovňa, tam končí väčšina príspevku. Druhou stanicou je Vami vybraná DSS. Táto DSS umiestňuje Váš majetok na kapitálové trhy a tým ho zhodnocuje. V indexových fondoch by sa Vaše zhodnotenie malo dokonca pohybovať okolo 7-9% ročne. Ďalšou obrovskou výhodou, okrem výhodného zhodnotenia je skutočnosť, že peniaze, ktoré Vám spravuje DSS sú len Vaše a čakajú na Váš dôchodok. V prípade úmrtia, nasporené finančné prostriedky dedia Vaši príbuzní.
Po zvážení všetkých benefitov sporenia v druhom pilieri, ho našim klientom jednoznačne doporučujeme, ako jednoduchú možnosť ako investovať.
Viac o indexových fondoch v 2.pilieri nájdete v tomto článku - Indexové fondy v II. pilieri.
Viem ovplyvniť to, koľko mám nasporené v 2. pilieri?
Samozrejme. Okrem povinného príspevku, ktorý je v roku 2020 5%, máte možnosť aj dobrovoľného príspevku. To znamená, že si môžete zvoliť ľubovoľnú čiastku, ktorú si budete sporiť navyše. Každá DSS má stanovené svoje pravidlá pre dobrovoľné príspevky, väčšinou je potrebné podpísať dodatok ku zmluve.
Čo má ešte vplyv na moje sporenie?
Jednoznačne výber DSSky. Každá ponúka rovnaký produkt, no líšia sa v počte dôchodkových fondov, v miere zhodnocovania, v trhovom podiele, v sume spravovaného majetku a v doplnkových službách. Ohľadne správneho výberu DSS si nechajte poradiť od odborníka.
Podľa čoho si mám vybrať správnu DSSku?
Dôležité je, aby Váš výber bol prispôsobený Vašim požiadavkám a očakávaniam, jednoducho Vám. To znamená, že ak zistíte, že Váš sused má svoj 2. pilier v inej DSSke, nemusíte to znamenať, že ste si vybrali zle.
Dôležitú úlohu pri výbere DSSky by mali zohrávať fondy, do ktorých sú Vaše peniaze investované. V trhu sú dva základné druhy fondov - dlhopisové (garantované) a akciové a indexové (negarantované). V prípade, že ste mladý človek a do dôchodku nepôjdete skôr ako za 20 rokov, sú pre Vás vhodnejšie akciové a indexové fondy. V opačnom prípade, že k svojmu dôchodku máte už bližšie, sú pre Vás výhodnejšie dlhopisové fondy, samozrejme to závisí od počtu rokov koľko Vám do dôchodku ostáva.
Rovnako si môžete zvoliť možnosť rozloženia svojho majetku do dvoch rôznych fondov, v tom prípade jeden z nich musí patriť medzi garantované.
Čo ak nie som spokojný s DSSkou alebo s fondom?
Fond môžete zmeniť kedykoľvek a úplne zadarmo. Rovanko ho zmeniť nemusíte, no jedna zmena však nastane. 10 rokov pred Vašim dôchodkom začne DSSka presúvať Vaše úspory do garantovaných fondov, aby lepšie ochránila Vaše peniaze.
A čo DSSka? Rovnako ju môžete meniť podľa Vašich predstáv. Na zmenu jedine budete potrebovať akceptačný list, ktorý Vám vydajú bezplatne na ktorejkoľvek pobočke Sociálnej poisťovňe. V tomto prípade si len treba dávať pozor na to, že pokiaľ svoju DSSku vymeníte skôr ako za 12 mesiacov, vydanie akceptačného listu bude spoplatnené sumou 16€.
Dúfame, že sme Vám ponúkli základný prehľad v 2. pilieri a Vaše rozhodovanie o prípadnom vstupe urobili jednoduchším. Ak máte záujem vstúpiť do druhého piliera, prípadne zmeniť DSS, neváhajte nás kontaktovať. Radi Vám s výberom aj zmluvami pomôžeme. Táto služba je bezplatná.