3.pilier – Výhody a nevýhody. Oplatí sa mi do neho vstúpiť ?

V predošlom článku sme sa venovali téme 3. piliera vo všeobecnosti – jeho základnej charakteristike – čo to je, ako to funguje, kedy môžeme a kedy musíme si v 3. pilieri sporiť. Pokiaľ ste tento článok nečítali, odporúčame začať práve ním, nájdete ho tu

Výhody a nevýhody 3.piliera.

Výhody:

 • možnosť získať príspevok od zamestnávateľa, ak sa jedná o rizikové zamestnanie alebo ak takýto benefit zamestnávateľ poskytuje,
 • možnosť zníženia si základu dane o výšku zaplatených príspevkov, avšak maximálne do 180 € ročne, čo predstavuje úsporu na daniach 34,20€,
 • peňažné prostriedky nasporené na dôchodkovom účte sú predmetom dedenia,
 • možnosť sporiteľa meniť dôchodkové fondy ako aj dôchodkové spoločnosti (po 1 roku bez poplatku),
 • motiváciou a výhodou pre zamestnávateľa je možnosť zahrnúť príspevky do daňových výdavkov, a to až do výšky 6% zo mzdy zamestnanca, pričom z takéhoto príspevku zamestnávateľ  neplatí sociálne odvody.

Nevýhody: 

 • bez príspevku zamestnávateľa sa vo väčšine prípadov vie sporiteľ pripraviť na dôchodok efektívnejšie ako prostredníctvom doplnkového dôchodkového sporenia,
 • poplatková štruktúra je na aktuálnom trhu relatívne vysoká, skladá sa z poplatku za správu fondu (od 2020 je jeho výška 1,2% ročne z priemernej hodnoty účtu) a tzv. výkonnostného poplatku – poplatok za to, že DDS zhodnotila vaše príspevky – 10% z výnosu,
 • nemožnosť manipulácie s nasporenými prostriedkami – pre zmluvy uzatvorené po 1.1.2014 príde k vyplateniu doplnkového dôchodku až pri vzniku nároku na starobný dôchodok alebo dovŕšením 62 rokov veku. Vlastné príspevky si môžeme vybrať raz za desať rokov, najskôr po 10 rokoch od začiatku sporenia.

Oplatí sa vám vstúpiť? 

Z vyššie uvedeného vyplývajú nasledovné závery: 

1. V prípade ak vám zamestnávateľ prispieva do 3.piliera, vstup sa vám vždy oplatí ! Štandardne zamestnávateľ prispieva rovnakou čiastkou ako zamestnanec, v takom prípade môžeme zjednodušene hovoriť o 100% zhodnotení každý mesiac. 

2. Chcete si znížiť základ dane ? 3.pilier vám v tom pomôže. Nesporným benefitom je možnosť využitia daňovej úľavy, a teda možnosť odpočítať si zo základu dane hodnotu vami zaslaných príspevkov do 3.piliera, a to až do výšky 180€. Preto pre optimálne využitie daňovej úľavy sa odporúča posielať si do sporenia 15€ mesačne. 

3. Zamestnávateľ vám do 3.piliera neprispieva, daňová úľava je pre vás nezaujímavá, ale máte záujem sa pripraviť na dôchodok ? V takom prípade máme na trhu viacero efektívnejších foriem investovania s lepším zhodnotením finančných prostriedkov a s nižším poplatkovým zaťažením. 

V skratke: 

– prispieva vám zamestnávateľ do 3.piliera ? Určite vstúpte.
– je vyšší príspevok zamestnávateľa podmienený aj vaším vyšším príspevkom ? Spravte tak.
– ste SZČO a potrebujete znížiť základ dane ? posielajte do 3.piliera 15€ mesačne.
– máte rizikovú prácu ? v takom prípade je pre vás 3.pilier povinný.
– máte už zmluvu o 3.pilieri ? skontrolujte si,  v akej spoločností, v akom fonde a s akými poplatkami.

 

Sporíte si už v 3.pilieri? 

Máte už zmluvu doplnkového dôchodkového sporenia ? Tu je niekoľko možností,  na čo sa zamerať a čo spraviť: 

 • ak bola uzatvorená po 1.1.2014 skontrolujte si, najmä, v akej spoločnosti máte svoje sporenie, v akom fonde sporíte a s akými poplatkami,
 • ak bola uzatvorená pred 1.1.2014 máte viacero možností:
 1. výhodou takýchto zmlúv je skutočnosť, že k dôchodku z 3.piliera sa dostanete skôr, a to podľa dávkového plánu buď v 50 alebo 55 rokoch,
 2. nevýhodou však je, že neviete využiť daňovú úľavu.

Čo teda s takouto zmluvou? 

 1. Nechať si ju, nemať možnosť daňovej úľavy, ale dostať sa k prostriedkom skôr.
 2. Podpísať k nej dodatok, čím síce získate možnosť daňovej úľavy, ale k prostriedkom sa dostanete podľa nových podmienok, a teda v 62 rokoch.
 3. Zrušiť ju, vybrať 80% z hodnoty účtu (ak to váš dávkový plán dovoľuje) a založiť novú zmluvu.

Plánujete si sporiť v 3.pilieri, prípadne si v ňom už sporíte a stále neviete, čo je pre vás najlepšie ? Alebo ste zamestnávateľ a radi by ste prispievali svojim zamestnancom do 3.piliera ? Neváhajte nás kontaktovať za účelom dohodnutia si osobného stretnutia.

V nasledujúcom článku si porovnáme jednotlivé doplnkové dôchodkové spoločnosti, ich fondy, zhodnotenia fondov a ich poplatkové štruktúry. 

Autor

Michal Čižmárik

Som finančný sprostredkovateľ, finančný poradca a spoluzakladateľ online investičného poradcu OPTIVISTA. Pomôžem vám pri výbere vhodného finančného produktu a jeho optimálnym nastavením. Venujem sa investíciam, hypotékam, poisteniu a dôchodkovým pilierom. Moje licencie nájdete pod číslom 248 361 a 242 501 a ich platnosť si môžete overiť v registri finančných agentov, ktorý vedie NBS.

Rozšírte si vaše vedomosti

Podobné články

Predraženosť investovania do ETF fondov dosahuje na Slovensku stovky percent. Ak nechcete mať na dôchodku o 20 alebo 30 % menej, čítajte pozorne ďalej.
Investovanie je plné vzrušenia a úspechov, ale aj sklamaní a neustáleho učenia. Centrom tohto procesu sú tri základné faktory - výnos, riziko a likvidita, známe aj ako investičný trojuholník.